75 urodziny Garbusa – festyn

DSC0231

Pierwszym autem w naszej kolekcji był Volkswagen Garbus, najbardziej znane auto w tym roku obchodzi swoje 75 urodziny!

W 1933 roku Adolf Hitler nakazał Ferdinandowi Porsche zaprojektowanie pojazdu o nazwie Volkswagen (z niem. „samochód dla ludu”). Samochód miał przewozić dwójkę dorosłych plus trójkę dzieci z prędkościami rzędu 100 km/h. Za nowy projekt oznaczony jako Porsche Typ 60 odpowiedzialni byli oprócz F. Porsche także Erwin Komenda i Karl Rabe. Pierwsze dwa prototypy były gotowe do testów w październiku 1935, nazwano je V1 i V2.

Nazwa Garbus (w Niemczech Kaefer czyli Żuk) upowszechniła się jednak dopiero w połowie lat 60-tych. Nazwa oficjalna brzmiała Volkswagen Typ 1, znany też jako Volkswagen Beetle.

Volkswagen Garbus był najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. Produkcja rozpoczęta w 1938 r została ostatecznie przerwana 31 lipca 2003 po wytworzeniu dokładnie 21 529 464 egzemplarzy tego auta.

Z okazji 75 urodzin Garbusa zapraszamy miłośników kultowego auta na festyn, który odbędzie się 26 maja 2013 w niedzielę od godziny 10:00.

To wyjątkowa okazja, aby odwiedzić nasze Muzeum i skorzystać z licznych atrakcji, m.in:

– ognisko
– poczęstunek
– wstęp do Muzeum za pół ceny.

Do zobaczenia w Pępowie!